Вбивство Степана Бандери

Після звільнення 25 вересня 1944 року з концтабору Заксенхаузен Степан Бандера оселився в Берліні та в лютому наступного року знову став керівником ОУН (б).

У зв’язку з несприятливою ситуацією як в Україні, так і в Німеччині він тривалий час був змушений переховуватись від радянських і американської влади, змінив багато місць проживання та уник кількох замахів, організованих радянською та польськими розвідками.

На початку 1950-х років Бандера оселився в Мюнхені, куди через чотири роки до нього приїхали діти та дружина і де проживав під посиленою охороною.

Документи Степана Бандери із підставним прізвищем

Про Бандеру у КДБ було вкрай мало інформації, крім того, що він живе у Мюнхені під псевдонімом Попель і їздить на “Опелі”.

Богдан Сташинський був завербований КДБ 19-річним хлопцем, коли навчався у Львівському педінституті та, бувши з сім’ї націоналістів, спочатку виказав свою рідню, а з 1951 року брав участь у групах, які виявляли українське націоналістичне підпілля. Пройшовши спецвишкіл в Києві, в 1954 році Сташинський був відправлений у Східну Німеччину, де після вбивства в 1957 році одного з лідерів ОУН Лева Ребета, отримав завдання ліквідувати Степана Бандеру.

Початок 60-х: заснування київського клубу творчої молоді – "Машина часу"
Вбивця Степана Бандери Богдан Сташинський

Дізнавшись з допомогою телефонного довідника по псевдоніму Бандери де той проживає, Сташинський вивчив розпорядок його дня, режим охорони й зумів підібрати ключі до його дому.

15 жовтня 1959 року о першій годині дня 28-річний Сташинський увійшов у під’їзд будинку, де мешкав Бандера, і, дочекавшись коли той відкриє двері, вистрілив йому в обличчя з двоствольного пістолета отруйною рідиною, після чого виїхав поїздом до Франкфурта-на-Майні, а вранці літаком вилетів у Берлін.

Степан Бандера помер по дорозі до лікарні, не приходячи до свідомості. Завдяки тому, що при ньому був знайдений пістолет, справу передали до кримінальної поліції, яка відкинула першу версію про загибель від падіння і встановила, що смерть Бандери наступила від отруєння парами ціанистого калію.

Панахида у церкві Святого Івана Хрестителя на Кірхенштрассе

Степан Бандера був похований 20 жовтня 1959 року на кладовищі Вальдфрідхоф в Мюнхені за присутності кількох тисяч осіб; його могила була посипана землею, привезеною з України, і окроплена водою з Чорного моря.

Популярні новини