Атака на Перл-Харбор

Вранці 7 грудня 1941 року ударне з’єднання японського імператорського флоту під командуванням віцеадмірал Наґумо Тюїті завдало авіаційних ударів по військових аеродромах на острові Оаху і по кораблях ВМФ США, що стояли на якорі в гавані Перл-Харбор

Передумови

Після падіння Франції у 1940 році Японія розпочала захоплення Французького Індокитаю. Це змусило США припинити експорт в Японію літаків, авіаційного бензину та металообробної техніки. Після вторгнення в Голландську Ост-Індію (нині — Індонезія) влітку 1941 року — припинили постачання й нафти. Це вкрай загострило стосунки між Японією та США. Останні в ультимативній формі зажадали від Японії припинити агресію в Китаї, ліквідувати маріонеткову державу Маньчжоу-го і відмовитись від усіх завоювань у Східній Азії.

Над Перл-Харбором, 7 грудня 1941 р. Видно острів Форд та американські лінкори біля причалів

Агресивна позиція США базувалась на переконаності, що Японія планує напад на СРСР і не готова до війни на Тихому океані. Помилкою американських стратегів також була впевненість, що під потенційною загрозою знаходиться авіабаза у стратегічному для японців регіоні на Філіппінах. Однак, ще з початку 1941 року під командуванням адмірала Ісороку Ямамото почалась підготовка до нападу на американську авіабазу в Перл Харборі (Гавайські острови). Там розташовувався потужний Тихоокеанський флот США і становив загрозу потенційного флангового удару.

Активні дії

Взрыв на линкоре "Аризона", Перл-Харбор, 7 декабря 1941 года
Лінкор “Арізона” злетів у повітря з усім екіпажем

26 листопада 1941 року ударне з’єднання японського імператорського флоту під командуванням віцеадмірал Тюїті Нагумо вирушило з бази на Курильських островах в напрямку Перл Харбора. У складі групи було 14 найсучасніших кораблів та шість авіаносців з 411 літаком на борту. Також їх супроводжували 20 підводних кораблів. Попри численні розвідувальні дані про підготовку до нападу ніяких додаткових заходів для захисту авіабази на Гаваях здійснено не було. Вранці 7 грудня 1941 року японська палубна авіація та японські карликові підводні човни завдали удару по американській військово-морській та повітряній базах, розташованих в околицях Перл-Харбора на острові Оаху (Гавайські острови).

Двома хвилями атак японці потопили 4 лінкори, 2 есмінці, 1 мінний загороджувач та 188 літаків; ще 4 лінкори, 3 легких крейсери, 1 есмінець і 159 літаків отримали значні пошкодження. 2403 американці було вбито і 1178 поранено. З 32 батарей берегової оборони тільки 8 відкрили вогонь по агресору і японці втратили лише 29 літаків і 64 людини (55 льотчиків та 9 підводників); ще один японець попав у полон.

Наслідки

Успіх нападу на Перл Харбор перевершив сподівання керівництва Японії. Він на пів року нейтралізував тихоокеанський флот США та дав можливість захопити більшу частину Південно-Східної Азії. Також включно з Гонконгом, Бірмою, Голландською Ост-Індією, Сінгапуром та Філіппінами. Для США Перл Харбор став повною несподіванкою. Також це був привід до вступу в Другу Світову. 8 грудня вони оголосили війну Японії, у відповідь на що 11 грудня їм війну оголосили Німеччина та Італія.

Популярні новини