Акт Злуки

Передумови

Революційні події на Наддніпрянській Україні, проголошення української державності сприяли піднесенню національного руху й в Галичині.

В умовах розпаду Австро-Угорщини українці отримали можливість реалізувати своє право на самовизначення. 1 листопада 1918 року у Львові відбувся листопадовий чин, після чого відбулося проголошення ЗУНР.

Листопадовий чин, https://centuria-ua.com/
Революція у Львові, відома під назвою “Листопадовий чин”

Її лідери ініціювали переговори про об’єднання Наддніпрянської України з Наддністрянською. На зустріч із гетьманом Павлом Скоропадським у Київ вирушила галицька.

Гетьман обіцяв оперативно відреагувати на прохання галичан. ЗУНР мало отримати зброю, продовольчу і фінансову допомогу, загін Січових стрільців Євгена Коновальця, який мав допомогти у боротьбі з поляками. Утім, в цей час владу в Україні перебрала на себе Директорія і переговори про об’єднання продовжилися вже з її представниками.

Їх наслідком стало підписання 1 грудня 1918 року у Фастові “передвступного” договору між УНР і ЗУНР про злуку обох республік в одну велику державу. А вже 3 січня 1919 року Українська національна рада ЗУНР у Станіславові (нині – Івано-Франківськ) ратифікувала цей договір і прийняла ухвалу про наступне об’єднання двох частин України в одну державу.

"Музей-вагон злуки УНР та ЗУНР" у Фастові, https://centuria-ua.com/
“Музей-вагон злуки УНР та ЗУНР” у Фастові

Об’єднання України

22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу.

Акт Злуки
Проголошення Акту Злуки українських земель на Софійській площі

У зачитаному на зборах “Універсалі соборності”, зокрема, відзначалося: “Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили та за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка”.

Наступного дня Акт злуки майже одностайно був ратифікований Трудовим конгресом України.

Герб ЗУНР https://centuria-ua.com/
Герб ЗУНР

Наслідки

За законом “Про форму влади на Україні” від 28 січня 1919 року голова Української національної ради ЗУНР Євген Петрушевич мав увійти до складу Директорії УНР. ЗУНР отримала нову назву Західна область Української Народної Республіки (ЗОУНР). Їй гарантувалася територіальна автономія. Гербом ЗОУНР став тризуб замість лева.

Державного секретаря закордонних справ ЗОУНР Лонгина Цегельського призначили першим заступником міністра закордонних справ УНР.

Остаточно врегулювати всі питання, пов’язані зі створенням єдиної української держави повинні були Установчі збори. Утім, завершити цей процес завадила окупація українських земель.

Як ефективно, а головне весело воювати та Теорія великого Порошенка.

Популярні новини