Придушення комуністичного путчу в Берліні

Передумови

Незадовго до капітуляції Німеччини в Першій світовій війні кайзер Вільгельм зрікся престолу. Країна почала шукати республіканські форми правління й у листопаді 1918 року в Німеччині почалася комуністична революція, але далеко не за російським сценарієм. Чи не єдиною подібною рисою стала хіба що подія, коли матроси зайняли зимову резиденцію імператора в Берліні.

Війська перехідного уряду вигнали моряків з історичної будівлі. Але вони знову туди повернулися за підтримки поліцай-президента столиці Еміля Ейхгорна.

Спроба державного перевороту

6 січня 1919 року Фрідріх Еберт, який виконував обов’язки канцлера, звільнив керівника берлінської поліції. У відповідь “спартакісти” (“Союз Спартака” – марксистська організація в Німеччині початку XX століття. Під час Першої світової війни закликала до світової пролетарської революції, яка скине світовий капіталізм та мілітаризм) вийшли на вулиці зі зброєю, оскільки вважали Ейхгорна своїм єдиним представником у владі.

Сто лет со дня убийства Розы Люксембург и Карла Либкнехта - World Socialist  Web Site
Спартакісти Роза Люксембург та Карл Лібкнехт

“Спартакісти” зайняли газетний квартал Берліна, де розміщувалися редакції та друкарні головних видань Німеччини.

Роза Люксембург і Карл Лібкнехт — засновники “Союзу Спартака” і компартії країни — були невдоволені діями своїх послідовників. Вони були проти путчистських методів, хоча щоразу наслідували Леніна у своїх промовах.

Комуністи на барикадах

Путч тривав всього тиждень. 15 січня бійці одного з добровольчих загонів уряду вбили Лібкнехта і Люксембург. Тіло останньої знайшли в берлінському Ландвер-каналі тільки 31 травня.

Наслідки

Німецькі солдати під час надзвичайного стану, січень 1919 року

В серпні 1919 року у Веймарі німці створили свою першу республіку. Вона проіснувала 14 років, поки влада не перейшла до націонал-соціалістів.

Ультиматум РФ до США, ковідна література, бидло при владі.

Популярні новини