Референдум про Незалежність України

Передумови

Ослаблення центральної влади та системна криза, у якій опинився СРСР у кінці 1980-х років, призвело до дезінтеграційних процесів в державі.

16 листопада 1988 року Верховна Рада Естонської РСР прийняла декларацію про державний суверенітет та внесла зміни в республіканську конституцію. Вони дозволяли припиняти дію союзних законів на її території.

26 травня і 28 липня 1989 року аналогічні акти прийняли парламенти Литовської та Латвійської РСР, 23 листопада — Азербайджанської РСР.

Весною наступного року три балтійські республіки прийняли закони про відновлення незалежності, втраченої в результаті радянської окупації 1940 року.

Відмова КПРС від монополії на політичну владу суспільно-політичну ситуацію не покращила. В СРСР почався “парад суверенітетів”:

  • 12 червня 1990 року про державний суверенітет заявила РРФСР
  • 20 червня — Узбекистан
  • 23 червня — Молдова
  • 16 липня — Україна
  • 27 липня — Білорусь, й до кінця року всі союзні республіки прийняли декларації про пріоритет власних законів над союзними.
Агітаційний плакат до Всеукраїнського референдуму. 1 грудня 1991 р.
Агітаційний плакат до Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 р.

А 24 серпня 1991 року на позачерговій сесії Верховна Рада УРСР конституційною більшістю прийняла «Акт про державну незалежність України» і постанову «Про проголошення незалежності України».

Референдум

Схвалити чи відхилити прийняті парламентом рішення мав всеукраїнський референдум, проведення якого Верховна Рада призначила на 1 грудня 1991 року. В той же день провели перші вибори президента України.

У день голосування до 34 093 дільниць прийшло 31 943 820 виборців. 31 891 742 з них (84,18% від загально числа громадян, що мали право голосу) взяло участь у референдумі. 28 804 071 українець (90,32%) ствердно відповіли на питання «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?».

1 грудня. Пам'ятні дати
Бюлетень референдуму

«Акт про державну незалежність України» був схвалений по всій країні в цілому й у кожній з 25 областей, Кримській АРСР і містах Київ та Севастополь зокрема.

Уже наступного дня, 2 грудня, незалежність України визнали Польща і Канада, 4 грудня – Литва і Латвія.

5 грудня 1991 року Верховна Рада затвердила результати референдуму і прийняла звернення «До парламентів і народів світу», яким заявила, що «договір 1922 року про утворення Союзу РСР Україна вважає стосовно себе недійсним і недіючим» і готова «встановити з іншими державами дипломатичні відносини».

Визнання

Через три дні, 8 грудня, на урядовій дачі на білоруському хуторі Віскулі, що у Національному парку «Біловезька пуща», вищі посадові особи Білорусі, Росії й України підписали «Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав». У документі констатували, що «Союз РСР як суб’єкт міжнародного права та геополітична реальність припиняє своє існування».

Біловезька угода — Вікіпедія
Підписання Біловезької угоди

10 грудня 1991 року Біловезька угода була ратифікована парламентами Білорусі та України. 12 грудня — також Росією, котра у ті ж дні також денонсувала «Договір про утворення СРСР 1922 року».

До кінця року Україну визнало понад 40 держав світу.

Красиві умирання, ніс Жеки Карася та вирок Кайлу Ріттенхаусу.

Популярні новини