ГАЙДАМАКИ ОСВЯТИЛИ НОЖІ, А ТИ?

26 травня. 823 день повномасштабного вторгнення. 10-й рік новітньої російсько-української війни. 256 років з того ранку, коли у стінах Мотронинського монастиря Максим Залізняк разом з побратимами освятили зброю. Звідти вони рушили у славетний похід. Ці події, хай і розділені у часі, поєднанні найсильнішим з усіх видів зв’язку — кров’ю. Нашою кров’ю, українською.

Що таке 250 років? Чверть тисячоліття. Десять поколінь. Здається, сива давнина, але разом з тим пам’ять про славні часи гайдамаччини жива. І ця пам’ять сьогодні рухає нами.

▪️ Звідки виникли гайдамаки?

Станом на 1768 р. українці перестали бути господарями на Правобережній Україні. Панівне становище захопили чужинці, що всіляко утискали наших пращурів і політично, й економічно. Невдоволення зростало, і цим вирішили скористатись запорозькі козаки. Із Запорізької Січі на Правобережжя вирушив невеликий загін на чолі з Йосипом Шелестом (місце якого згодом посів Максим Залізняк) для підняття повстання за Справедливість – Соціальну та Nаціональну.

9 запорожців змогли розбурхати Nародний гнів сотень тисяч, що вилився у Коліївщину. Гайдамаки не мали регулярного забезпечення та були гірше озброєні за їх супротивників – польську шляхту та російські війська. Але їх мотивація, їх завзята віра у святіть своєї справи зробили свою справу — вороги України й по цей день пам’ятають про Коліївщину і намагаються її очорнити.

▪️ Звідки виникли добровольці?

Звідти ж, звідки й гайдамаки. Згадайте роки правління найбільш “легітимного” із президентів, Януковича. Репресії супроти всіх Nаціонально-орієнтованих сил (крім кишенькових), заміщення українських контекстів на російські, семимильні кроки на зближення з Москвою й унікальне явище “бізнесу по-донбаськи” — з рекетом на державному рівні. Надання росіянам впливових посад в держапараті.
Інакше, як режимом внутрішньої окупації, це назвати складно.

Коли ж прийшов час – з полум’я Революції Гідності вийшов український добровольчий рух, який став вирішальним фактором війни і в 2014-15 рр., і на початку повномасштабного вторгнення.

▪️ Як і 250 років тому, ми прийшли, коли вже не було сил терпіти. Дух Коліївщини крізь століття закликає боротися з ворогами Великої України. І ми виконаємо його волю, адже для нас найвищий закон та наказ:
Соборна Українська Держава, вільна й міцна, від Сяну по Кавказ!

Долучайся до «Центурії» — ставай творцем історії!

Центурія в інших соціальних мережах:
Facebook
YouTube
Instagram
TikTok

Популярні новини