Пивний путч в Німеччині

Передумови

У серпні 1919 року на Веймарську республіку лягли тяжкі виплати репарацій країнам-переможницям у Першій Світовій війні.

Економічна криза в країні активізувала діяльність лівих і правих екстремістів. Особливо це було помітно в Баварії, де після розгрому в 1919-у Мюнхенської радянської республіки великий вплив мали націоналістичні сили.

В 1923 році через нездатність Німеччини виплачувати репарації ні в грошовій, ні в натуральній формі, франко-бельгійські війська окупували Рурську область, що викликало у Веймарській республіці хвилю народного гніву.

За цих умов Націонал-соціалістична партія на чолі з Адольфом Гітлером вступила в союз з правими консерваторами в уряді Баварії. Спільно вони виступили проти німецького уряду соціал-демократів.

Загострення у Мюнхені

Ввечері 8 листопада, скориставшись тим, що в Мюнхені в приміщенні пивного бару «Бюргербройкеллер» зібралось близько трьох тисяч людей, включаючи керівництво Баварії й місцеву еліту бізнесу, щоб почути виступ лідера баварських правих генерального комісара Баварії Густава фон Кара, 600 членів СА (воєнізованого формування Націонал-соціалістичної партії) оточили заклад, встановили навпроти його входу кулемет, а лідер НСДАП Адольф Гітлер, увійшовши в зал, заскочив на стіл, пострілом в стелю зупинив промовця і проголосив: «Національна революція почалась! Баварський уряд і уряд рейху позбавлені влади».

Під враженням “Походу на Рим” Муссоліні, Гітлер проголосив підготовку походу на Берлін для усунення від влади президента Фрідріха Еберта. Гітлер тут же проголосив фон Кара регентом Баварії, Людендорфа — головнокомандувачем німецькою армією, а самого себе — імперським канцлером.

Поход на Берлін

9 листопада 1923 року нацисти тритисячною колоною, яку очолював Гітлер, Людендорф і Герінг попрямували до центру Мюнхена.

Біля міністерства оборони, шлях їм перегородили посилені наряди поліції, чисельністю сто осіб. Після нетривалих перемовин почалась перестрілка, в якій загинуло 16 нацистів і троє поліціянтів. По її завершенні Гітлер і Людендорф були заарештовані.

Наслідки

Протягом декількох днів після придушення путчу були заарештовані всі його лідери (крім Герінга і Гесса, які втекли до Австрії). Учасники ходи отримали тюремні терміни різної тривалості. Лише через дев’ять місяців ув’язнення, 20 грудня 1924 року Гітлер був звільнений по амністії.

Після його приходу до влади у Мюнхені був збудований пантеон пам’яті загиблих під час Пивного путчу нацистів. Зруйнований меморіал в 1947 році, а на його місці була встановлена дошка на честь поліціянтів, загиблих під час путчу.

Популярні новини