Батуринська різанина

Передумови

Іван Мазепа став гетьманом Лівобережної України у 1687 році. Завдяки дипломатичному хисту Мазепі вдалось налагодити стосунки з царем Петром I.

В 1705 році Станіслав Лещинський, котрий став польським королем при підтримці шведів, запропонував Мазепі вступити до шведської коаліції.

Ці переговори велися в таємниці до 1708 року. Мазепа волів дочекатися вирішальної сутички у Північній війні, котру в 1700 році Петро I почав проти шведського короля Карла XII.

Після перемоги під Могилевом в липні 1708 році шведські війська переправились через Дніпро. Відмовившись від штурму Смоленська й подальшого наступу на Москву, шведи вирушили на південь, де розраховував на обіцяну Лещинським допомогу.

В жовтні 1708 року Мазепа відмовився надіслати війська на допомогу Петру.

Розбивши шведів під Лісною і дізнавшись, що 28 жовтня Мазепа на чолі тисячного війська прибув у ставку шведського короля, Петро I віддав наказ генералу Олександру Меншикову захопити гетьманську столицю.

Штурм

Близько 20 тисяч драгунів і 5 тисяч піхоти Меншикова підійшли до Батурина 10 листопада. Проте, зіткнувшись із добре укріпленою фортецею, не стали її штурмувати, натомість почали переговори, щоб схилити захисників міста до здачі.

Один з них, прилуцький полковник Іван Ніс, відіслав до Меншикова сотника Остапа Соломаху. Останній показав росіянам таємний хід у батуринську фортецю.

У ніч на 12 листопада 1708 року, імітуючи штурм одним загоном, російські війська з тилу зайшли на територію міста і за дві години захопили його.

Наслідки

Під час штурму Батурина загинуло близько 3 тисяч росіян і 6 тисяч захисників міста. Частина сердюків врятувалась втечею. Взяті у полон міщани й козаки — страчені, як і міські жителі, котрі намагались сховатись у храмах, які взяли штурмом.

Загалом у Батурині загнуло до 7 тисяч міщан, включаючи жінок, дітей і літніх людей. Керівник оборони Батурина полковник Дмитро Чечель був колесований у Глухові, в Конотопі був колесований його заступник німець Фрідріх Кенігсек, декого із взятих в полон козаків та сердюків калічили та четвертували, після чого прив’язані до дощок трупи пускали Сеймом, щоб сповістити про взяття Батурина.

Після того як гетьмана Мазепу підтримало запорозьке козацтво під проводом кошового отамана Костя Гордієнка, у квітні-травні 1709 року Петро I спорядив каральну операцію, яка знищила козацькі залоги на Дніпрі та Чортомлицьку Січ та потопила річковий козацький флот.

Антивакцинація, дочка Яроша та секта Ірини Верещук.

Популярні новини