Початок Революції Гідності

Передумови

Починаючи з 2007 року між Україною та ЄС проводилися тривалі переговори щодо підготовки Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Вона мала надати Україні змогу перейти до політичної асоціації та економічної інтеграції.

Підписання Угоди про асоціацію між Європейським Союзом та Україною планувалося 28 листопада 2013 року у Вільнюсі. Проте 21 листопада Кабінет Міністрів України вирішив призупинити процес підготування до укладання Угоди на невизначений термін.

Під вечір 21 листопада, невдовзі після оприлюднення рішення уряду, люди стали самоорганізовуватися через соціальні мережі та в Києві на Майдані Незалежності близько 22:00 пройшов невеликий мітинг за участю близько 1500 осіб. Найактивніша частина з них лишилась на ніч попри прийняту цього ж дня судову заборону про проведення на Майдані Незалежності будь-яких акцій. На мітинг 22 листопада вже зібралось близько 6 тисяч осіб.

24 листопада на майдані Незалежності відбувся найбільший мітинг опозиції за період президентського правління Януковича. Захід зібрав за різними оцінками від 60 до 150 тисяч осіб.

Що далі треба зробити, аби асоціація стала реальністю? - Урядовий Кур'єр -  газета центральних органів влади України онлайн
Віктор Янукович (зліва) на саміті у Вільнюсі

Учасники віче одноголосно прийняли вимогу відставку уряду Азарова, скасування рішення уряду про відмову від асоціації ЄС, підписати «Угоду про асоціацію України та Євросоюзу» на саміті у Вільнюсі, звільнити з ув’язнення Юлію Тимошенко, а також звернення до країн Заходу із закликом запровадити персональні санкції проти Януковича та представників його влади. На площі Незалежності почалось встановлення наметів протестувальників, пікетування Кабінету Міністрів.

Події 30 листопада стали переломними. Силами спецпідрозділу «Беркут» із застосуванням вибухових пакетів та невиправданої фізичної сили влада здійснила спробу розігнати близько 400 протестувальників. Вони перманентно залишались на ніч на майдані Незалежності.

Розгін Майдану в 2013: 93 бригада ЗСУ опублікувала спогади про Євромайдан «  Новини | Мобільна версія | Цензор.НЕТ
Розгін наметового містечка на Майдані

Жорстокість і свавілля правоохоронців щодо протестувальників і журналістів, які висвітлювали події, викликала осуд з боку великої частини суспільства і надала наступним протестам нового змісту, змістивши акцент протестів із проєвропейського на антиурядовий, а також додавши їм масовості.

Початок революції

Починаючи з 1 грудня протести в Києві набули небаченої масовості та стали силовими — було захоплено Київську міську адміністрацію, відбулись сутички з правоохоронцями біля будівлі Адміністрації президента, опозиція сформувала Штаб спротиву, прозвучав заклик до загальнонаціонального страйку, на Майдані Незалежності та прилеглих вулицях були встановлені намети, двоє депутатів Верховної Ради вийшли з провладної коаліції.

Недільне віче під час революції

У Києві стали регулярними щонедільні віча за участю кількасот тисяч людей, масові маніфестації; центр міста оточили барикади, почалось блокування урядових будівель, військових містечок, а також заміської резиденції президента Януковича.

Влада силами спецпідрозділів здійснила кілька невдалих спроб розігнати протестувальників. Проте їх кількість у Києві невпинно зростала шляхом підтримці жителів різних регіонів України.

Популярні новини