Початок російської окупації Криму

Передумови

Незаконний розгін Беркутом студентів на Майдані 21 листопада 2013 року дав початок масовим протестам проти свавілля влади. Такі заходи з 1 грудня набули масового характеру й до середини січня 2014 року охопили більшість обласних міст України. Очевидно, що справою часу була втрата Януковичем влади. Імовірно, події цього дня прискорили реалізацію російського плану з окупації України, який почав реалізовуватись з Криму.

Розгін студентів на Майдані, 21 листопада 2013 року

Перемовини з місцевими політиками про відокремлення Криму від України російські чиновники розпочали ще в середині січня 2014 року. Їх ініціаторами виступили російський олігарх Костянтин Малофєєв і член Ради Федерації Федеральних зборів РФ Дмитро Саблін, які супроводжували в Криму експозицію православних святинь “Дари волхвів”. Ймовірно, загальний план був окреслений під час візиту 19-20 лютого до Москви голови парламенту АРК Володимира Константинова.

Російська офіційна пропаганда наполягає, що думка про можливе захоплення Криму з’явилася у Володимира Путіна лише 23 лютого. Вона виникла а підсумками наради щодо порятунку Віктора Януковича після його втечі з Києва. Натомість російський журналіст Михайло Зигар, посилаючись на безпосереднього учасника підготовки операції в Криму, у своїй книзі “Вся кремлевская рать” зазначає, що “Путін дещо плутає дати. “Ввічливі люди” були завантажені на кораблі у Новоросійську і відправилися у Севастополь трохи раніше, 20 лютого — тобто до повалення Януковича”. На цю ж дату вказує і депутат Державної думи РФ Ілля Пономарьов. За його свідченнями 20 лютого у Сочі сталась жорстка посадка вертольоту з Путіним на борту. Це було розцінено як диверсію з боку іноземних спецслужб, що додало йому рішучості покарати Захід.

За російськими джерелами, оточення Путіна безуспішно намагалося його переконати у ризикованості прямого військового втручання. Однак велику роль в ухваленні рішення анексувати Криму зіграв емоційний фактор — Путін хотів реваншу.

У заяві Верховної Ради України “Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків” початок агресії Росії проти України однозначно датується 20 лютого.

Початок окупації

Нарешті, саме 20 лютого 2014 року вказане на медалях “За повернення Криму”, якими у подальшому нагородили російських військовослужбовців — учасників військової операції по захопленню Криму.

Медаль за окупацію Криму

Запуском “кримської операції” керував безпосередньо Путін зі своєї резиденції в Ново-Огарьово. У цьому також брали участь міністр оборони Сергій Шойгу, секретар Ради безпеки РФ Микола Патрушев, голова ФСБ Олександр Бортніков, голова Адміністрації Президента РФ Сергій Іванов.

Починаючи з 24 лютого на півострів були введені російські повітряно-десанті і спеціальні військові підрозділи без ознак державної приналежності. Вони доставлялися на півострів військово-транспортними літаками Міноборони РФ та паромом через Керченську протоку. У той же день проросійськими силами за прихованої підтримки підрозділів Чорноморського флоту РФ була захоплена влада у Севастополі.

Російські військові без розпізнавальних знаків захоплюють Раду АР Крим

Точкою неповернення стало захоплення в ніч на 27 лютого військовими будівлі Верховної Ради АРК. Після звернення 1 березня самопроголошеного голови Ради міністрів АР Крим Сергія Аксьонова до президента Росії “посприяти у забезпеченні миру і спокою” на території Криму — розпочалась відкрита військова агресія Росії, яка привела до анексії Криму 18 березня 2014 року.

Росія не з’явилась на війну, Заметіль 2022, Євробачення та Олімпіада.

Популярні новини