Помаранчева революція

Передумови

31 жовтня 2004 року відбувся перший тур виборів президента України, за результатами якого перемогли Віктор Ющенко (Блок «Наша Україна») та Віктор Янукович (Партія регіонів). Вони набрали 39,87% та 39,32% голосів відповідно.

Наступний тур виборів пройшов 21 листопада 2004 року. З оголошенням попередніх офіційних результатів голосування стало зрозуміло, що вони відрізняються від даних екзит-полів.

За твердженням переважної більшості міжнародних організацій, другий тур пройшов з брутальними порушеннями виборчого законодавства та прав людини. Також застосовували технологію загальнодержавної фальсифікації – втручання в електронну систему підрахунку голосів в Центральній виборчій комісії.

Початок протестів

23 листопада мітинги й пікети почалися перед будинками Адміністрації Президента, Верховної Ради, уряду, а також в ряді обласних центрів. Символом демонстрантів став помаранчевий колір — колір передвиборчої кампанії Ющенка.

Міські влада Києва, Львова та декількох інших міст відмовилися визнати законність офіційних результатів. Сам Ющенко, відмовляючись визнавати офіційні результати виборів, прийняв із трибуни Верховної Ради символічну присягу перед народом України як новообраний президент.

Студенти та викладачі КПІ на площі Знань під час Помаранчевої революції

Наступного дня переговори між владою та опозицією зайшли у глухий кут. Позиція Ющенка не передбачала іншого результату переговорів, крім проголошення його президентом.

Опозиція почала переговори з чинним президентом Леонідом Кучмою, бажаючи мирним шляхом домогтися визнання своєї перемоги. Проте після оголошення остаточних результатів, згідно з якими переможцем був визнаний Янукович, Ющенко виступив перед своїми прихильниками в Києві. Він закликав їх почати «Помаранчеву революцію» і за допомогою страйків паралізувати діяльність уряду, змусивши владу не визнавати результати виборів.

25 листопада Верховний Суд України заборонив друкувати офіційні результати виборів. 27 листопада Верховна Рада України визнала результати виборів недійсними й оголосила недовіру ЦВК.

Легендарний виступ Людмили Янукович у Донецьку 30 листопада 2004 року, відео каналу 1+1

3 грудня Верховний Суд України після багатоденного обговорення визнав численні факти порушення законів і Конституції України в ході виборів, у результаті чого вимоги Ющенка були частково задоволені. Зокрема, результати другого туру голосування були оголошені недійсними й було призначено повторне голосування.

У ході повторного голосування, проведеного 26 грудня 2004 року, з результатом 51,99% переміг Віктор Ющенко (Віктор Янукович набрав 44,20% голосів).

Спроба прихильників Віктора Януковича опротестувати результати повторно проведеного другого туру виборів не принесла результатів. Ще до закінчення судового засідання Віктор Ющенко був офіційно визнаний обраним Президентом України.

Наслідки

23 січня 2005 року Віктор Ющенко офіційно склав присягу і заступив на посаду Президента України.

Кавалеры Золотой Звезды. Кто получал высшие награды в эпохи Кучмы, Ющенко,  Яну - ФОКУС
Інавгурація Віктора Ющенка 23 січня 2005 року

Зміна владної еліти України, що відбулася в результаті «Помаранчевої революції», і пов’язана з цим переорієнтація внутрішнього й зовнішньополітичного курсу країни дали привід багатьом спостерігачам говорити про чергу «кольорових» революцій, що почалася зі зміни влади в Сербії та продовжилася в Грузії, Україні та Киргизстані, намагатися знайти аналогії між ними та визначити ті держави, у яких можливе повторення «кольорових» революцій.

Влада проти антиваксерів та низьких тарифів, “вагнергейт” та мавпа з автоматом.

Популярні новини