КРИМСЬКИЙ ПОХІД ПЕТРА БОЛБОЧАНА
09.04.1918 за ініціативою генерала Костянтина Прісовського і підполковника Петра Болбочана було сформовано Запорізьку дивізію УNР.
Наступного дня штаб запорожців одержав таємний усний наказ уряду, оголошений військовим міністром Олександром Жуковським. Українські вояки мали самостійно звільнити Кримський півострів від комуністів і визволили Севастополь. Чорноморський флот планувалось включити до складу українських збройних сил. Кримська група українських військ під керівництвом Петра Болбочана почала свій успішний наступ.
Червоні закріпилися на Перекопському та Чонгарському перешийках. Вони створили 2 лінії укріплень 8.5 і 5.5 км шириною. Близько 5000 українських добровольців за підтримки 2 бронепотягів і 12 броньовиків під час свого стрімкого наступу відірвались від союзних німецьких військ і розпочали підготовку до штурму перекопських укріплень. Українцям протистояли 12000 червоних, яких підтримувала польова і корабельна артилерія, кулеметні «гнізда» та бронепотяг. Німецьке командування скептично поставилось до приготувань українців. Командувач німецького 52-го армійського корпусу, генерал Роберт фон Кош, вважав наступ без підтримки важкої артилерії приреченим на провал.
Тим часом українці діяли швидко і сміливо. Обстеживши всі підступи до Перекопського та Чонгарського перешийків, розвідники визначили ділянку прориву – Сальківський міст через озеро Сиваш. В ніч на 22 квітня 20 українських розвідників сотника Петра Зелинського стрімкою атакою на мотодрезинах знищили охорону мосту і знешкодили закладені вибухові пристрої. Одразу за ними розпочали атаку бійці 1-ї сотні Республіканського полку, яких підтримали вогнем гармат і кулеметів українські бронепотяги. За ними рушили ешелони з піхотою і гарматами. Оборона була прорвана – червоні почали відступ до Сімферополя. Запорожці звільнили Джанкой, вузлову залізничну станцію. Тут підполковник Болбочан розділив свої сили. Рухома група в складі полку кінних гайдамаків і кінно-гарматного дивізіону полковника Алмазова рушила на Бахчисарай і Севастополь. Посилений захопленими броньовиками та артилерією, Республіканський полк здобув наказ наступати на Сімферополь.
24.04.1918 з розгорнутими знаменами запорожці увійшли до Сімферополя. Наступного дня гайдамаки підняли синьо-жовтий прапор над Бахчисараєм.
Кримський похід Запорозької дивізії Армії УNР став тріумфом українського війська, показав його здатність до реалізації складних військових операцій. Кримська операція продемонструвала нездатність соціалістичної УNР до твердих рішень, адже на вимогу німецького командування 27.04.1918 Болбочану було наказано покинути Крим. Тоді УNР фактично відмовилося від Криму через зовнішній тиск.
Після Кримської операції Болбочану буде доручено боронити північно-східні кордони України від червоних.
Того ж року гетьман Павло Скоропадський змусить Кримський крайовий уряд погодитися на входження Криму до складу України.
Центурія в інших соціальних мережах:
▫️YouTube▫️
▫️Instagram▫️
▫️Telegram▫️
▫️TikTok▫️