Бій під Крутами
29 січня в Україні відзначають пам’ять героїв Крут – українських студентів та вояків, які намагались зупинити більшовицький наступ на Київ у 1918 році, потрапили в полон і були розстріляні більшовиками.
Що відомо про цю подію з історії Української Народної республіки?
Передумови
На початку січня 1918 року більшовики встановили контроль у Харківській, Катеринославській та Полтавській губерніях та розгорнули наступ на Київ.
24–27 січня 1918 року запеклі бої розгорнулись за станцію Бахмач. Українські війська змушені були залишити цю станцію та відступити до станції Крути.

Радянська Республіка в складі РРФСР зі столицею в Харкові
На підкріплення українських частин в Крути було направлено Першу Українську юнацьку школу імені Хмельницького у складі чотирьох сотень (400–450 курсантів та 20 старшин).
До юнаків школи приєдналась перша сотня (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. Переважна більшість студентів не мала достатньої військового вишколу, студенти були погано озброєні.
До курсантів юнацької школи, студентів і гімназистів приєдналося ще десь до 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина.

Бій
Загалом, за різними підрахунками, у Крутах 29 січня 1918 року перебувало від 420 до 520 українських вояків і юнаків та студентів, які мали на озброєнні до 16 кулеметів та одну гармату на залізничній платформі.

Впродовж усього дня вони вели бій за станцію з більшовицькими військами загальною кількістю понад 3000 осіб, в їх числі 400 балтійських матросів. Усі добре озброєні й з артилерією.
Після запеклого багатогодинного бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до своїх ешелонів. 27 студентів та гімназистів, які знаходилися у резерві, під час відступу потрапили у полон. І наступного дня ці 27 хлопців були розстріляні або замордовані. Згодом їх поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

Наслідки
За сучасними підрахунками втрати українських військ під Крутами оцінюють у 70–100 загиблих. Серед них – 37–39 вбитих у бою та розстріляних студентів і гімназистів.

Втрати більшовицьких військ під Крутами були значними, сягали тільки вбитими 300 вояків.
В тому бою українським бійцям вдалося на кілька днів зупинити просування більшовицьких військ до Києва. Симон Петлюра мав час на придушення повстання більшовиків на заводі “Арсенал”.

Бій під Крутами надав час уряду УНР підписати Берестейський договір з країнами Четвертного союзу. УНР була визнана як самостійна держава, а її армія отримала підтримку німецької та австро-угорської армій у боротьбі з більшовиками.
Як ефективно, а головне весело воювати та Теорія великого Порошенка.